Měsíční archív: Říjen 2011

Filezilla nastavení

Program Filezilla nepatří mezi nejoblíbenější FTP klienty bezdůvodně. Jedná se totiž o velmi kvalitní program, který je navíc poskytován zdarma, takže jej může využívat opravdu každý.
Výhodou tohoto programu je také to, že je určen pro nejpoužívanější operační systémy a to Windows, Linux a Mac.

Tento program slouží k přenosu souborů pomocí protokolu File Transfer Protocol, zkráceně FTP. Zajišťuje tak mnoha webmasterů připojení k jejich hostingu (serveru), na které mají umístěny jejich internetové stránky.

Tento klient mohou používat jak ti, kteří se v FTP připojení příliš neorientují, tak i ti, kteří hledají nadstandardní funkce a širší možnosti nastavení. Základní nastavení najdete už při vytváření vašeho prvního připojení k serveru. V nabídce Správce míst si můžete vybrat z několika způsobů přihlášení. Standardně je zde zvolena položka Normální, ovšem můžete si vybrat z dalších čtyř variant.

Jednou z nich je například možnost zeptat se na heslo, díky které se heslo nebude do programu ukládat, ale budete ho zadávat ručně při každém připojení k tomuto serveru.

Další nastavení najdete také v nabídce Správce míst, je zde několik záložek, jako je například:

  • Nastavení přenosu
  • Znaková sada

Samotné nastavení programu najdete v hlavním menu v sekci Upravit. Zde najdete informace týkající se jak připojení, tak i dalších položek, které s FTP přenosem souvisí. Lze si zde například nastavit dobu nečinnosti, po které se má klient od serveru odpojit. V nastavení také můžete samozřejmě upravovat údaje týkající se proxy nebo šifrovaného přenosu.

Pro ty, kteří nemají internetové připojení příliš rychlé je zde nastavení přenosu, kde si můžete zvolit množství procesů, které může tento FPT klient vykonávat souběžně.  Můžete si zde také omezit rychlost a to jak stahování, tak nahrávání na server.

Vložil FTP klient, FTP nastavení | Štítek , | Zanechat komentář

Filezilla návod

FTP klientů, které si můžete vybrat existuje mnoho. Mezi ty nejoblíbenější ovšem jistě patří program Filezilla. Je velmi využívaný po celém světě nejen proto, že je zdarma a je šířen pod licencí open-source.

Nabízí také všechny funkce, které můžeme od takového programu očekávat. Pokud hledáte rychlého a jednoduchého FTP klienta, bude Filezilla určitě tou správnou volbou.

Pokud patříte mezi ty, kteří program Filezilla používají poprvé, nejspíše si nevíte rady s tím, kam vložit správné údaje a jak vytvořit stabilní připojení k vašemu FTP serveru, kam potřebujete nahrát vaše data. I když ovládání může pro někoho vypadat na první pohled složitě, je to velmi jednoduché.

K tomu, abychom se připojili tam kam potřebujete je ovšem nutné znát několik důležitých informací. Jedná se o údaje o serveru, na který se připojujete. Pokud hodláte využívat Filezillu pro vaše internetové stránky, je nutné si u hostingu zjistit tyto údaje:

  • Hostitel
  • Uživatelské jméno
  • Heslo

Pro nejrychlejší způsob připojení má Filezilla panel, do kterého tyto údaje stačí zadat. Panel najdete nahoře, pod ovládacím menu programu.

Připojování tímto způsobem je vhodné ovšem především pro případy, kdy se připojujete jednorázově a nepotřebujete mít přístup k tomuto FTP pravidelně. V opačném případě je rozhodně lepší si vaše údaje uložit do Správce míst, díky čemuž už v budoucnosti nemusíte nic vyplňovat.

K takovému připojení je nejprve potřeba si místo vytvořit. Jděte do horního menu, otevřete záložku Soubor > Správce míst. Zde si vytvoříte nové místo, pojmenujete si ho a vyplníte potřebné údaje. Možná, že vám hosting nedal údaje přesně v takové formě, jaká je při vytváření míst.

Do položky hostitel se zadávají údaje o hostitelském serveru, od vašeho hostingu byste mohli údaje najít pod položkou FTP Server, Host nebo prostě jen FTP.

Další položka, kterou je nutné vyplnit je Uživatelské jméno, které může být někdy u hostingů nazýváno jako FTP User nebo FTP login. Poslední povinnou položkou je heslo (password). Pokud všechny tyto údaje vyplníte, měli byste se bez problémů ke svému hostingu připojit.

Vložil FTP nastavení, FTP připojení | Štítek , | Zanechat komentář

Filezilla Portable

Filezilla patří mezi mezi jeden z nejoblíbenějších programů, jejichž funkcí je sloužit jako FTP klient. Tento program je vydán pod open-source licencí to znamená, že zdrojové kódy tohoto programu jsou volně dostupné.

Funkce Filezilly spočívá zjednodušeně v tom, že umožňuje přenášet soubory z počítače přes internet na servery, na kterých máte například vaše internetové stránky. Pomocí Filezilly si tak na web můžete nahrávat soubory, obrázky nebo například archivy.

Ve Filezille si můžete vytvořit celou skupinu serverů. Na tyto servery můžete data nahrávat a také je z nich samozřejmě stahovat. Seznam serverů je vhodný především pro ty, kteří se přes FTP na své stránky připojují pravidelně a nechtějí neustále vyplňovat informace týkající se hostitele, loginu a hesla.

Samozřejmě, že Filezilla umožňuje také rychlé připojení, které je určeno především k jednorázovému přístupu.

Tento program se instaluje klasicky do vašeho počítače. Existuje ovšem i tzv. Portable verze. V čem se liší?

Výhodou programu Filezilla Portable je to, že jej nemusíte instalovat.

Tento program je totiž určen k přenosu z jednoho počítače na druhý. K přenosu se nejčastěji používá USB disky, na který si verzi Filezilla Portable uložíte a budete tam mít všechna data uložena. Tento program má samozřejmě všechny stejné funkce jako klasická verze.

Program Filezzila Portable si můžete stáhnout zdarma a to s licencí freeware. Jeho velikost je opravdu zanedbatelná, archiv s programem má zhruba 4 MB. Stažený soubor si rozbalte tam, kde chcete mít program uložený.

Stáhnout instalační soubor

Vložil FTP klient, FTP připojení | Štítek , | Zanechat komentář

FTP klient bez instalace

FTP klient je program, který nám umožňuje pracovat s FTP serverem. Díky těmto programům můžeme přenášet soubory na  FTP server a také je můžeme z tohoto prostoru stahovat zpátky do našeho počítače.

FTP klienti jsou důležití především pro ty, kteří se zabývají tvorbou internetových stránek, protože díky tomuto programu mohou soubory převést na svůj hosting a spustit tak webové stránky online. Ti, kteří se připojují na své stránky přes FTP často jistě ocení možnost ukládat si údaje přímo do FTP programu.

Především pokud spravují větší množství webů nemusí neustále hledat údaje k připojení. Někteří z programátorů a tvůrců internetových stránek se ovšem potřebují připojovat ke svému FTP serveru často a to z různých míst, například z práce či domu.

Pokud by používali klasický FTP klient, budou muset mít přihlašovací údaje ke svým stránkám uloženy na dvou místech. To je rozhodně nepohodlné a také více rizikové z hlediska bezpečnosti. Existuje ovšem řešení a tím je FTP klient bez instalace. Mezi takové programy lze zařadit i typ Filezilly a to program Filezilla Portable.

Jedná se o program, který má identické funkce jako klasický FPT klient Filezilla, ovšem s tím rozdílem, že jej nemusíte instalovat. Stačí si program stáhnout a uložit například na váš přenosný USB disk.

Díky tomu můžete mít informace o vašich připojení jednak pouze v jednom programu a také vždy tam, kde je potřebujete.

Stačí spustis program z USB disku a připojovat se k vašim webům můžete odkudkoliv, bez instalace. Velikost tohoto programu je zanedbatelná, jedná se pouze o několik MB, takže si na program Filezillu Portable může udělat místo každý, kdo jej hodlá využívat.

Vložil FTP klient, FTP server | Štítek , | Zanechat komentář

FileZilla server – ke stažení

Poslední stabilní verze FileZilla serveru: 0.9.39

Vyberte si soubor v závislosti na svém operačním systému:

Windows

FileZilla_Server-0_9_39.exe

Podporované systémy: Windows 2000, XP, Vista a 7.

Checksums

FileZilla_Server-0_9_39.exe.sha512

Vložil FTP server | Štítek , | Komentáře nejsou povoleny

FileZilla klient – ke stažení

Poslední stabilní verze FileZilla klienta: 3.5.1

Vyberte si soubor v závislosti na svém operačním systému:

Windows

FileZilla_3.5.1_win32-setup.exe (instalační balíček – doporučujeme)

FileZilla_3.5.1_win32.zip

Podporované systémy: Windows 2000, XP, Vista a 7.

Linux

FileZilla_3.5.1_i586-linux-gnu.tar.bz2

FileZilla_3.5.1_x86_64-linux-gnu.tar.bz2

Vytvořeno pro Debian 5.0. Doporučujeme použít pro instalaci správce balíků konkrétní distribuce nebo ručně kompilovat v závislosti na distribuci.

Mac OS X

FileZilla_3.5.1_i686-apple-darwin9.app.tar.bz2 (Intel)

FileZilla_3.5.1_powerpc-apple-darwin9.app.tar.bz2 (PowerPC G4)

Pro OS X 10.5 nebo novější.

Zdrojový kód

FileZilla_3.5.1_src.tar.bz2

Checksums

FileZilla_3.5.1.sha512

Vložil FTP klient | Štítek , | Zanechat komentář
Mezí základní výbavu počítače dnes už patří i software a jedním z nejpoužívanějších jsou webové prohlížeče. K webovému prohlížeči je také dobré si stáhnout flash player pro přehrávání videa a pro hraní her.